ETKİNLİKLER


Marka Koruma Grubu

"Ekonomiye güç katmak için marka hakları korunmalı."

25

Feb

Vergi Haftası

Sahte ve kaçak ürün ticareti her yıl 7,2 milyar dolar vergi kaybı yaratıyor

Marka Koruma Grubu (MKG), Türkiye’de yaklaşık 17,2 milyar dolar büyüklüğe ulaşan kaçak, taklit ve sahte ürün piyasası nedeniyle ülkemizin 7,2 milyar dolar (yaklaşık 38 milyar TL) vergi kaybına uğradığını açıkladı. MKG Sözcüsü Aslıhan Aydınlık, Fikri mülkiyet haklarını ağır biçimde ihlal eden bu sorunun üstesinden gelmenin yolu, yetkili merciler, hak sahipleri birlikleri ve diğer paydaşlar arasında etkili diyalog ortamı oluştururken tüketiciyi ne pahasına bu ürünleri tükettiği konusunda bilinçlendirmekten geçiyor” dedi.

Ticari marka haklarının korunması, sahte,taklit ve kaçak gibi yasa dışı ürünlerle mücadele ve tüketicilere iyi tercih hakkı sunabilme misyonuyla kurulan gönüllü özel sektör inisiyatifi Marka Koruma Grubu (MKG), her yıl şubat ayının son haftası kutlanan Vergi Haftası dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. MKG sözcüsü Aslıhan Aydınlık, MKG’nin daha önce kamuoyuna açıkladığı, “21. Yüzyılın Sorunu Kaçak, Taklit ve Sahte Ürünler” isimli rapordan vergi kaybına dair verilerin altını çizerek “Taklit ve kaçak ürünler nedeniyle ülkemiz 7,2 milyar dolar (yaklaşık 38 milyar TL) vergi kaybına uğruyor. Çalışmalara göre böyle bir kayıp, 90 bin kişilik istihdama denk gelmektedir.” dedi. Aydınlık, sahte, taklit kaçak piyasasının oluşturduğu kayıt dışı ekonomiyle mücadelenin, vatandaşın ekonomik refahı açısından öneminin altını çizerek, ‘’ 7,2 milyar dolarlık vergi geliriyle, Osman Gazi köprüsü ya da İstanbul Havalimanı büyüklüğünde projeler için fon yaratılabilir, Türkiye’nin gündemindeki vatandaşın yaşam kalitesini arttıracak projeler hızla hayata geçebilir dedi. Aydınlık, devletin kararlı mücadelesine dikkat çekerek elde edilen  başarıda önemine vurgu yaptı.

Kayıt dışı ile mücadelede başarı vergi gelirlerini artırır
Marka Koruma Grubu Sözcüsü Aslıhan Aydınlık Türkiye'nin gelişmesi ve vatandaşların refah seviyesinin artırılmasının temel şartlarından birinin adil ve tabana yayılan vergilendirme sistemi ve vergilerin etkin toplanması olduğunun altını çizerek mevcut ekonomik koşullarda kayıt dışıyla mücadele edilmesinin önemini  vurguladı. Aydınlık, özellikle ÖTV'ye tabi tütün ve alkol gibi yüksek vergili ürünlerdeki artışların tütün ve alkollü ürünlerde sahte ve kaçak ürün ticaretini arttırdığını gözlemlediklerini ileterek bu ticaretten kazancın uluslararası yasa dışı örgütlerin  finanse edilmesinde kullanıldığına dikkati çekerek, kayıt dışı ekonomiyle yapılan mücadelenin sadece kamunun değil, vatandaşların ve kanuna uygun iş yapma gayretinde olan tüm şirketlerin de sorumluluğu olduğuna değindi.

Marka Koruma Grubu Hakkında:
Marka Koruma Grubu (MKG), Türkiye’nin güçlü ekonomisine duyduğu inançla Türkiye’de yatırım yapan şirketlerden oluşan, sahte, taklit ve kaçak kapsamındaki yasa dışı ürünlerle mücadeleye ve ticari marka haklarının etkin bir biçimde korunmasına odaklanan, 2001 yılında kurulmuş gönüllü bir özel sektör inisiyatifidir. MKG, ülkemizden faaliyet gösteren 300’e yakın yabancı ve 30 yerli markayı temsil etmektedir.